Halloncheesecake med vit choklad

Ingredienser

  • 250 gram digestivekex
  • 125 gram smör

Fyllning

  • 400 gram färskost
  • 1 1/2 dl strösocker
  • 2 ägg
  • 1 citron, rivet skal
  • 2 dl färska hallon eller jordgubbar
  • 100 gram vit choklad
  • 3 dl créme fraiche
  • 3 msk strösocker

Garnering

  • 2 dl färska hallon eller jordgubbar

Tillagning

Mixa kexen till botten i en matberedare. Smält smöret och blanda ihop kex och smör. Smörj eller klä en springform (25cm i diametern) med bakplåtspapper. Tryck ut kexblandningen i formen, på botten och en bit upp på kanterna. Grädda i mitten av ugnen 5-7 minuter i 175 grader.

Vispa ihop färskost, socker, ägg och rivet citronskal med elvisp tills den blir slät, Vänd ner hallonen. Häll smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen tills smeten stannat ca 30 minuter. Smält under tiden chokladen på låg effekt i micro eller i en bunke ovanpå en kastrull med sjudande vatten.

Vispa ihop choklad, créme fraiche och socker. ta kakan ur ugnen och bred försiktigt blandningen över den första fyllningen i ett jämnt lager. Sätt in kakan i ugnen igen i ca 6 minuter. Låt kakan svalna och ställ den sedan i kylen några timmar eller över natten.

Garnera med färska hallon eller jordgubbar.